Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (2023)

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (1)

Maxxis je důvěrně známou značkou MTB obutí, která přináší špičkové technologie, vysokou míru ochrany a široký výběr směsí a vzorků vhodných pro prakticky všechny podmínky s jakými se potkáváte na tratích enduro závodů, při tréninku nebo při prosté zábavě v lese.

Pláště na kolo Maxxis využívají různých směsí, konstrukcí a dezénů. Na následujících řádcích vám pomůžeme se v daných technologiích lépe zorientovat a představíme vám aktuální nabídku plášťů Maxxis určených pro enduru a all-mountain jízdu.

Jaké je složení pláště na kolo Maxxis?

Pro plášť jako takový je samozřejmě důležitá jeho nosná konstrukce (kord), ale také použité patky (drát/skládací, tedy kevlar). Jízdní vlastnosti pláště však ze všeho nejvíce ovlivňuje směs vnějšího dezénu. Běžnou součástí dnešních plášťů je také ochranná vrstva proti defektu.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (2)

Patka u plášťů Maxxis

Nejzazší funkcí patky pláště je zajistit jeho těsný a bezpečný kontakt s ráfkem. Pláště na kolo Maxxis mají v nabídce v zásadě dva materiály, jež mají zároveň přímý vliv na cenu a hmotnost pláště.

Drátová patka se používá u těch levnějších variant a tam, kde je vyžadována vyšší tuhost. Kevlar nabízí nízkou hmotnost, lepší skladovatelnost nenazutého pláště a také více flexibility pro bezdušové systémy. Ojediněle se využívá i karbonové patky. Ta má své uplatnění především u vysokotlakých silničních plášťů.

Kord u plášťů Maxxis

Kord pláště je tvořen nylonovou pleteninou, která má může mít jednu nebo více vrstev. Jednovrstvého kordu se z důvodu nižší hmotnosti a lepší přilnavosti k terénu využívá zejména u XC plášťů. Dvě vrstvy pak nabízí vyšší ochranu a stabilitu pro potřeby gravity disciplín, kde se již tolik nelpí na hmotnosti.

Důležitým ukazatelem je hodnota TPI, která značí počet nylonových vláken na jeden palec čtvereční. Čím je hodnota vyšší, tím je plášť poddajnější a jeho hmotnost nižší. Naopak nižší TPI nabízí lepší ochranu proti defektu, ale nese s sebou vyšší hmotnost většímu množtví poušité gumové směsi. TPI se standardně uvádí na jednovrstvý kord.

Směsi použité u plášťů Maxxis

Největší vliv na chování pláště má materiál, ze kterého je vyroben. Maxxis nabízí tři druhy směsí s označením Single, Dual a Super Tacky. Jedna směs představuje optimalizaci pro dlouhý výkon a životnost. Kombinace dvou směsí přináší nízký valivý odpor a vyšší přilnavost při zatáčení. Super Tacky je pak směs speciálně navržená pro vysokou přilnavost a pomalé odskakování.

Výkladní skříní technologií značky Maxxis a jsou pláště kombinující tři tvrdosti gumy na jednom dezénu spadající do skupiny 3C. Základem je vždy jedna tvrdší a odolnější „nosná směs“ a dvě měkčí, zaručující maximální přilnavost a stabilitu pláště. Maxxis nabízí hned tři varianty této technologie nazvané Maxx Speed, Maxx Terra a Max Grip.

Varianta Maxx Speed cílí především na nízký valivý odpor, při optimálních záběrových vlastnostech a je proto použita převážně u XC, ale i některých trailových a all-mountain plášťů. Nejvšestrannější variantu představuje směs Maxx Terra, která je měkčí a přilnavější než Maxx Speed, má ale nižší valivý odpor a delší životnost než třetí verze Maxx Grip. U poslední varianty je tedy jasné, že se tato soustředí hlavně na přilnavost, proto se nejlépe hodí do extrémních podmínek.

TR (Tubeles Ready) – bezduše jsou zákon!

Dnešní doba maximálně přeje bezdušovým systémům využívajícím těsnící mléka. Tomuto trendu plně odpovídají pláště na kolo Maxxis z řady TR. Ty jsou na jedné straně podstatně lehčí než dříve užívané varianty LUST (Light UST), přitom jejich konstrukce a tvar patek dokonale splňují potřeby bezdušových setů.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (4)

Pláště bez duše lze vozit s nižším tlakem, díky čemuž vzroste styčná plocha, schopnost vzorku kopírovat terén a zároveň odpadá riziko proražení, tedy poškození duše. V neposlední řadě dochází k úspoře hmotnosti a díky absenci samostatné duše se sníží i tření uvnitř kola.

Ochrana pláště proti defektu

Ve světě trailových a all-mountain radovánek se jezdci často pohybují v kamení a mezi jinými ostrými překážkami, proto je třeba pamatovat na patřičnou ochranu pláště.

EXO Protection

Řešení EXO Protection využívá přídavnou vrstvu extra odolného matriálu, který chrání plášť po celém jeho obvodu, zejména proti prodření či proříznutí. Tento materiál je navíc vysoce flexibilní, proto nedochází k ovlivnění jízdních vlastností, pouze se lehce navýší hmotnost.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (5)

Technologie Silk Shield

Ochrana Silk Shield přináší celkovou ochranu pláště. Jedná se o tenkou, lehkou avšak velmi odolnou vrstvu, která je umístěna po celém obvodu pláště, od patky po patku.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (6)

EXO+ Protection

Ochrana pláště s označením EXO+ Protection je kombinací výše zmíněných technologií EXO Protection a Silk Shield. Oproti řešení EXO Protection tak nabízí o 27 % lepší ochranu proti defektu, o 51 % vyšší odolnost boční strany pláště a zvýšenou odolnost oproti procvaknutí.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (7)

DD – Double Down

Double Down je dalším krokem v evoluci plášťů s vícevrstvým kordem, který najde své uplatnění zejména v technických disciplínách. Dvě vrstvy kordu s celkovým TPI 120 jsou na bocích posíleny butylovou výztuhou, která pomáhá zpevnit plášť a ochránit citlivé boky. V kategorii all-mountain plášťů se jedná o nejvyšší stupeň ochrany.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (8)

Pláště Maxxis pro enduro a all-mountain jízdu

Nyní si společně projdeme kompletní nabídku plášťů Maxxis určených pro trailové, enduro a all-mountain poježdění.

MAXXIS Ardent

Ardent je dnes již skoro nesmrtelná klasika nabízena v mnoha rozměrech a variantách. Maxxis Ardent je všestrannou gumou se středně hrubým vzorkem, která se hodí pro celoroční použití. Tento plášť je poměrně rychlý, jistý při záběru a čitelný v zatáčkách. Nemůžete-li se rozhodnout, Maxxis Ardent je obvykle ideální univerzální volbou.

Na trhu je Maxxis Ardent v průměrech 26, 27,5 i 29, šířkách 2,25, 2,40, s drátovou nebo kevlarovou patkou. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Aggressor

Další z novinek roku 2016 nabízená primárně v rozměru 27,5“. Aggressor je guma pro agresivní trailové jezdce. Nepřináší radikálně vysoký vzorek, ale naopak značně sofistikovaný desén s velkým množstvím záběrových hran pro navýšení přilnavosti. Jeho střed je pouze středně vysoký, zato boční výstupky jsou záměrně posílené, aby se guma dobře zařezávala a jistě vedla směr.

Vyberte si všestranné lehčí provedení EXO nebo „obrněnou“ variantu DD. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Minion SS

Moderní doba si žádá specifické moderní pláště, jakým je Minion SS (Semi Slick). Tento plášť kombinuje boční jistotu a dokonalé vedení klasické řady Minion se specifickou nízkou střední částí plnou drobných výstupků. Střed dezénu Minioni SS zaručí maximální rychlost a dostatečně jistý záběr na suchém povrchu, boky pak dodají vysokou oporu v zatáčkách v kamení, na hlíně i v lesní hrabance.

Minion SS je ideálním pláštěm pro zadní kolo vašeho endura v kombinaci s ostřejšími plášti Maxxis.

Na trhu ho najdete v rozměru 27,5 i 29“ s jednotnou šířkou 2,30 a s technologiemi EXO a TR. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Minion DHF

Legenda mezi DH plášti, která se stala brzy oblíbenou volbou i mnoha all-mountain a enduro jezdů. Minion DHF proslavil špičkový záběr a nekompromisní jistota vedení i tom nejtěžším terénu. Tento vzorek je možné použít i na zadním kole, případně se často kombinuje s variantou Minion DHR nebo Minion SS.

Minion DHF je dostupný v rozměrech 26 a 27,5 v šířce 2,30 nebo 2,50 a technologiemi TR a EXO. Minion je velmi oblíbeným vzorkem i pro DH závody, v tomto případě má zdvojený kord s butylovou výztuhou boků a v širších variantách 2,50″. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Minion DHR II

Dokonalý partner pláště Minion DHF určený na zadní kolo, který díky svým výrazným příčným blokům boduje nekompromisním záběrem a vysokou oporou při silném brzdění. Minion DHR je guma určená pro tratě s nejtěžším terénem. DHR II je na trhu v rozměrech 26 a 29 a šířce 2,30/2,40/2,60 s výbavou EXO a TR.

Na trhu je i ve variantě pro DH závody s dvojitým kordem, butylovou výztuhou boků. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS High Roller II

High Roller II se pomalu ale jistě stává osvědčenou klasikou pro tratě a místa, kde potřebujete jistý záběr, spolehlivé boční vedení, vysokou odolnost či výraznou schopnost samočištění. High Roller II je pro svou oblíbenost dostupný v několika rozměrech, ale také v celé řadě variant se směsí jednoduchou, dvojí nebo 3C Maxx Terra.

Chybět nesmí u takového pláště ani patřičná ochrana EXO Protection, kterou najdete u všech variant.

Na trhu v rozměrech 26 a 27,5 a šíři 2,30 nebo 2,40 či 2,50. High Roller II je vhodný i na DH závody s dvojitým kordem a butylovou ochranou boků. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Assegai

Plášť Maxxis Assegai byl pojmenován po kopí náčelníků kmene Zulu a na jeho vývoji se podílel sám Greg Minnaar. Díky svému vysokému desénu nabízí nadstandardní trakci a jistotu na mokrých kamenech. Jedná se o agresivně řešený plášť, který je rychlý a zároveň nabídne překvapivou dávku jistoty v nestandardních podmínkách.

Pláště na kolo MAXXIS – technologie, směsi a typy pro enduro a all-mountain - Bikecentrum.cz (15)

Dostupný je v rozměrech 27,5 a 29 a šířkách 2,50 či 2,60 se směsí 3C Maxx Grip a Maxx Terra. Celou nabídku naleznete na stránce s detaily produktu.

MAXXIS Dissector

Jedná se o rychlý závodní plášť, který má na svědomí australský sjezdový závodník Troy Brosnan. Maxxis Dissector je ideální volbou pro suché rychlé tratě, ale neztratí se ani za jiných povětrnostních podmínek. V nabídce je jak v rozměru 27,5 tak i 29 s šířkou 2.40, směsí 3C Maxx Terra a ochranou EXO. Detailního pohledu se vám dostane na produktových stránkách Maxxis.

MAXXIS Shorty

Shorty je mimořádný plášť do mimořádných podmínek. Vyšší, agresivní a značně otevřený vzorek, stejně jako extra přilnavá směs 3C Maxx Grip zaručují maximální přilnavost na sypkém podkladu, či za mokra. Stejně jako ve světě DH si Maxxis Shorty oblíbili i enduro jezdci, kteří potřebují gumu, jenž je podrží za všech povětrnostních podmínek!

Na trhu v rozměrech 26 a 27,5 a šíři 2,40 či 2,50 v měkké směsi Super Tacky nebo 3C. Shorty je možné mít i DH verzi s dvojitým kordem a butylovou výztuhou boků. Kompletní přehled nabízených variant naleznete na stránce s detaily produktu.

Přehled celé kolekce najdete na produktových stránkách www.bikecentrum.cz pod značkou Maxxis.

Související

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated: 04/13/2023

Views: 5947

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.